Uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) wystosowały list do Dyrektora ZSCKR w Korolówce - Osadzie Leszka Młynarczyka z prośbą o zamieszczenie na stronie internetowej autorskiej ulotki i prezentację na płycie CD, propagującą postać Ireny Kosmowskiej. W liście uzasadniły swój wybór.

Czytamy m.in. „[…]Tegoroczny temat obrad i eliminacji to >Posłowie II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej okupacji<. Postać, którą wybrałyśmy jako przedmiot naszych działań, to Irena Kosmowska. Szukając informacji na jej temat, natknęłyśmy się na Pana Szkołę, a kiedy zapoznałyśmy się z życiorysem, doszłyśmy do wniosku, że jest to niezwykła kobieta, która podjęła w życiu wiele znaczących działań. Jej biografia bardzo nas zainspirowała. Dodatkowo Irena Kosmowska pomogła nam lepiej poznać patrona naszego liceum Juliusza Słowackiego, wydając książkę poświęconą jego osobie. Mimo ogromnego dorobku życiowego, tak niewiele ludzi wie, kim była lub nigdy nie usłyszała jej nazwiska. Państwo docenili osobę Ireny Kosmowskiej, wybierając ją spośród wielu zasłużonych postaci historycznych na patrona swojej szkoły, za co z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować. Informujemy, że ze swojej  strony zamierzamy propagować postać Ireny Kosmowskiej wśród naszej społeczności lokalnej.[…]”

            Decyzją Dyrektora Szkoły zamieszczamy przysłane materiały i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Doceniamy ogromny wkład pracy licealistek z Oleśnicy w rozbudzenie ciekawości osobą Ireny Kosmowskiej i zainteresowaniem naszą szkołą. Życzymy powodzenia podczas eliminacji i rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wierzymy, że myśli, słowa i czyny Naszej Patronki wzbudzą zachwyt i zainspirują młodych ludzi do podejmowania trudnych, ale ważnych działań  dla dobra Polski.

Ewa Krzywania