W dniu 04 marca 2019r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie, w ramach współpracy naszej szkoły z Roltex Sp.zo.o Krasnystaw odbyło się spotkanie, w  którym  uczestniczyli przedstawiciele koncernu Claas- pan Jarosław Adamczak Kierownik Działu Zarządzania Produktem oraz Andrzej Wilkowski pracownik Roltex Sp.zo.o Kasnystaw.  

Przedstawiciele koncernu Claas przybliżyli cel rolnictwa precyzyjnego jakim jest ograniczanie kosztów produkcji oraz rozpoznanie różnic we właściwościach gleby i zdolności plonowania na poszczególnych częściach pola oraz odpowiednie reagowanie na te informacje. Wśród prezentowanych nowości znalazły się: CROP SENSOR system działający niezależnie od gatunku roślin, dzięki pracy pionowej  może on lepiej uchwycić stan liści i biomasy na plantacji, umożliwia  również lepsze badanie pojedynczych roślin. CROP SENSOR jest  czujnikiem do roślin posiadającym certyfikat AEF, który w pełni współpracuje z ISOBUS. Przy  całym szeregu  terminali dzięki ISOBUS  możliwe jest obsługiwanie czujnika i dołączonej maszyny przez jeden terminal z równoczesnym sporządzaniem dokładnej dokumentacji. Systemy rolnictwa precyzyjnego Claas wykorzystują sygnały GNSS (Global Navigation Satellite System). Bazują na danych z satelit europejskiego systemu EGNOS i rosyjskiego GLONASS. Dzięki temu prawdopodobieństwo utrzymania dobrego sygnału w czasie pracy w trudnych warunkach terenowych, takich jak bliskość lasu, jest wysokie. Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego są coraz chętniej wykorzystywane przez rolników. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest dokładniejsza kontrola kosztów oraz wydatków poniesionych w gospodarstwie.

Krzysztof Horszczaruk

Galeria zdjęć