W kalendarium koła teatralnego „Korale” Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce – Osadzie na stałe wpisał się organizowany przez GOK w Hańsku Powiatowy Przegląd Widowisk Obrzędowych. 9 grudnia 2018 r. uczniowie mieli okazję zaprezentować widowisko „Andrzejki u Mani” podczas XX już edycji tego przedsięwzięcia, skupiającego pasjonatów tradycji ludowej.

W wiejskiej chacie tytułowej bohaterki zgromadziły się panny wiedzione chęcią poznania niedalekiej przyszłości, której częścią miał stać się wymarzony ukochany. Sposoby na odkrycie tajemniczego losu zastosowane przez dziewczęta były najróżniejsze, m.in. lanie wosku, kołysanie niecką z butami, wypisywanie karteczek z imionami oraz raczej zapomniane współcześnie - pieczenie placków z użyciem wody przyniesionej w buzi z pobliskiej rzeki albo sianie lnu i wypowiadanie wezwania do św. Andrzeja.

 Przedstawienie zostało wzbogacone o elementy nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP oraz urozmaicone językowo dzięki wprowadzonym w gwarze chachłackiej anegdotom. Nie tylko dla młodzieży okazał się być miły ów artystyczny powrót do dawnych tradycji i zwyczajów, bowiem jury w składzie: Andrzej Sar (WOK w Lublinie), Iwona Niewczas (WOK w Lublinie), Danuta Głouszek (Starostwo Powiatowe we Włodawie), zauroczone niezwykłą atmosferą wieczoru wróżb, również doceniło ogromną pracę, zaangażowanie oraz talent występujących i nominowało grupę teatralną „Korale” do 44. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

W widowisku wystąpili uczniowie: Aleksandra Bogucka, Izabela Brzezicka, Aleksandra Rudkowska, Klaudia Żuk, Michał Bojarski, Jakub Ganczaruk, Małgorzata Dydziuk, Natalia Biernacka i Sylwia Kozłowska.

Reżyserią i scenariuszem zajęły się panie: Ewa Krzywania i Małgorzata Żakowska, a dekorację przygotowali panowie: Zbigniew Mojski i Tomasz Przygocki.

Małgorzata Żakowska