Pięknie, patriotycznie, godnie

uczciliśmy

STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.

09.11.2018 roku cała społeczność szkolna ZSCKR w Korolówce-Osadzie świętowała stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. O godz. 11.00 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Widowisko słowno-muzyczne wprowadziło zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W poetycki sposób zapoznaliśmy się z sytuacją polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Utwory Marii Konopnickiej, C.K. Norwida, czy Wojciecha Bąka podkreślały ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniane zostały najważniejsze momenty historii Polski, będące próbą wybicia się na niepodległość, a wiersze i pieśni patriotyczne pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolność narodu polskiego.

Na oprawę muzyczną złożyły się zarówno pieśni legionowe Marsz I Brygady, Piechota jak i pięknie zaśpiewane przez Karolinę Babut i Annę Hasioli piosenki: Powrócisz tu Ireny Santor, Biały krzyż Krzysztofa Klenczona, Kocham wolność Chłopców z Placu Broni.

Uwagę widzów przykuwała również dekoracja i stroje recytatorów. Scenografię stanowiły symbole narodowe ale także jesienne liście, porozrzucane hełmy, broń, elementy munduru żołnierza, krzyże brzozowe. Uczniowie Adam Kaznowski oraz Szymon Gałgański wystąpili w mundurach legionistów.

Po spektaklu głos zabrał dyrektor szkoły - p. Leszek Młynarczyk i dziękując młodym aktorom za występ zaprosił wszystkich zebranych do wzięcia udziału w powiatowych obchodach 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Widowisko zostało przygotowane pod kierunkiem p. Doroty Redde-Sawczuk. Wzięli w w nim udział uczniowie: Maja Adamczyk, Karolina Babut, Amelia Mazurek, Kacper Staszewski, Szymon Gałgański, Anna Hasioli, Natalia Biernacka, Adrian Rowiński, Patrycja Hrycak, Aleksandra Bogucka, Michał Bojarski, Izabela Brzezicka, oprawa muzyczna: Sebastian Kozioł, Piotr Dąbrowski, Paweł Kozłowski, oprawa plastyczna - p. Diana Łubkowska, p. Małgorzata Żakowska, p. Ewa Krzywania.

Dorota Redde-Sawczuk

Galeria zdjęć