Jedną z nagród w konkursie ogłoszonym przez Dyrektora Szkoły Pana Leszka Młynarczyka na logo i nazwę stajni przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce - Osadzie, była wycieczka do Warszawy. Nagrodzeni uczniowie: Katarzyna Obara, Adam Kaznowski, Karolina Patejuk, Anna Hasioli, Krzysztof Matczuk, Aleksandra Andrzejuk, Norbert Wójcik, Piotr Zamrowski, Julia Demianiuk, Klaudia Żuk, Aleksandra Rudkowska, Iza Brzezicka razem z opiekunami p. Anną Kuźmiuk i p Justyną Wołos zwiedzili Zamek Królewski i Stare Miasto. Piękne to chwile kiedy przekraczając bramę zamku, wchodząc na dziedziniec, a następnie do komnat królewskich można się przenieść z XXI wieku do XVIII i poczuć jak za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            Przewodnik grupy p. Zygmunt Pazio krok po kroku, sala po sali przenosił uczniów w świat odległej, a jednak tak bliskiej historii. W salach udostępnionych zwiedzającym można oglądać autentyczne przedmioty z czasów Konfederacji Barskiej, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Sejmu Wielkiego. Przewodnik pokazywał jak wiele eksponatów wróciło do kraju po II wojnie światowej: trony, meble z sypialni, obrazy Canalettego, salę portretową królów polskich, rzeźby, zegary a przede wszystkim portrety malowane ręką Rembranta. Spacerując po kolejnych salach pałacowych uczniowie wraz z opiekunami zachwycali się bogato zdobionymi kryształowymi żyrandolami, lustrami. Przepiękne mozaikowe podłogi wykonane z niewyobrażalnym kunsztem wzbudzały zachwyt. Niestety i smutne nuty przebrzmiewały w tych wędrówkach. Niesamowite wrażenie wywołała sala marmurowa. Jak tłumaczył przewodnik poszczególne elementy odzyskane spod gruzów zostały schowane w podziemiach Zamku, a po wojnie wydobyte fragment po fragmencie i na nowo zrekonstruowane.   Młodzież mogła zobaczyć fragment murów zamku z odsłoniętymi wwierceniami wykonanymi przez Niemców przed wyburzeniem Zamku Królewskiego. Po obejrzeniu komnat królewskich nastał czas na zwiedzanie Starego Miasta. Uczniowie usłyszeli historię Szopena, Jana Pawła II, zobaczyli przepiękne Kościoły, oglądali pomniki Pamięci ofiar holokaustu, Powstańców Warszawskich i wywożonych na Syberię. Był to wspaniały dzień. Dziękujemy Panie Dyrektorze.

Justyna Wołos

Galeria zdjęć