Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, który inspirowany był książką Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, byli początkowo wyśmiewani i traktowani jak podejrzana baza pozerów, którzy z prawdziwym pilotażem nie mają nic wspólnego. Mieli stanowić „mięso armatnie”, aby kupić czas na wyszkolenie nowej kadry Brytyjczyków – „prawdziwych pilotów”. Stają się LEGENDĄ, która w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii tworzy elitarną jednostkę, nie mającą sobie równych.

 

W czasach tak trudnych, kiedy każdy dzień mógł być tym ostatnim, nie wahali się wykonywać spektakularnych ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Dywizjon 303 odwiedza sam król Jerzy VI, by pogratulować dzielnym lotnikom, a członkowie oddziału wywodzący się z innych nacji – jak jeden mąż oświadczają, że są POLAKAMI. Monarcha stwierdza, że to „stan umysłu” i on też zacznie czuć się Polakiem…

Ponadprzeciętne umiejętności, heroizm, bohaterstwo i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla nas, współczesnych Polaków.

W dniu 18 września 2018r. uczniowie ZSCKR w Korolówce – Osadzie uczestniczyli w projekcji filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Prezentacja filmu odbyła się we Włodawskim Kinie. Na spotkanie z historią udały się prawie wszystkie klasy z naszej Szkoły.

Diana Łubkowska