W dniu 22 maja 2018r. my - uczniowie klasy pierwszej uczestniczyliśmy w Dniach Otwartych Drzwi zorganizowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

       Pogoda nas rozpieściła, a otoczenie pałacowe zachwyciło – po ogrodzie parkowym w promieniach słońca dostojne spacerowały pięknie ubarwione pawie, które ku naszej radości prezentowały swoje wspaniałe upierzenie.

       Ale, jak to mówią nie samym pięknem człowiek żyje – po krótkiej sesji fotograficznej udaliśmy się na wybrane przez nas wykłady i ćwiczenia (a uwierzcie, wybór możliwości był imponujący).

        Jako pierwszy wysłuchaliśmy wykład „Roślina – zielony bioreaktor, czyli o tym jak wykorzystać rośliny do produkcji szczepionek, leków i użytecznych związków chemicznych”, przedstawiony nam przez dr M. Przybysia. Nasza wiedza została pogłębiona nie tylko z zakresu biologii (głównie genetyki), chemii, biochemii i fizjologii roślin, ale również badań nad GMO w Polsce i na świecie, wykorzystania roślin w medycynie – do zwalczania najgroźniejszych chorób np. HIV, wścieklizny, gorączki krwotocznej (wirus Ebola) oraz prowadzonych najnowszych badań na poziomie molekularnym (ekspresji genowej, uzyskiwania przeciwciał, fitoremediacji).

       Kolejny wykład pt. „Zawartość mikotoksyn w ziarnie – ważny wskaźnik jakości zbóż”, przedstawiony przez mgr E. Boguszewską, pogłębił naszą wiedzę z zakresu mikrobiologii – co to są mikotoksyny, kiedy się pojawiły na świecie, dlaczego są takie szkodliwe i dla których organizmów, gdzie występują oraz jakie czynniki wpływają na ich pojawienie się na danych roślinach.

       Po bardzo ciekawych prelekcjach mieliśmy możliwość zobaczyć halę wegetacyjną i uczestniczyć w zajęciach praktycznych dotyczących „Oceny jakości ziarna zbóż”, gdzie uczestniczyliśmy w rozpoznawaniu zbóż, produktów ich przemiału, poznaliśmy metody najnowszych badań oraz aparatury badawczej wykorzystywanej do oceny jakości ziarna.

       Czas gonił nieubłagalnie, wiele pytań jeszcze nie zostało zadanych, ale to nic nie szkodzi, bo chętnie powrócimy za rok.

       W wyjeździe uczestniczyli: Katarzyna Obara, Katarzyna Kisiel, Weronika Jaczyńska, Patrycja Hrycak, Denis Pervushyn, Patryk Jakubiuk pod opieką p. Diany Łubkowskiej.

Uczestnicy wyjazdu

Galeria zdjęć