Szkolne Koło Teatralne „Korale” z ZSCKR w Korolówce – Osadzie po raz trzeci otrzymało zaproszenie do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie po eliminacjach powiatowych w Hańsku. Tym razem wystąpiło z widowiskiem obrzędowym pt. „Chrzciny Jagny”.

       SKT „Korale” reprezentowało województwo lubelskie / powiat włodawski/. Wystąpiło 2 lutego z obrzędem „Chrzciny Jagny”, nawiązując do wcześniejszych projektów teatralnych, tj. „Swatów” i „Przenosin” (fr. „Wesela Różanieckiego”). Zespół odtworzył obraz dawnych chrzcin z okolic Włodawy, jak chociażby zwyczaj szybszego chrztu dziewczynki, bo nie należało minąć niedzieli, aby kawalery jej nie minęli. Chrzcinom towarzyszyła biesiada przy suto zastawionym stole, a pogaduchom i przyśpiewkom końca nie było…

       Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie to przegląd amatorskich teatrów ze środowisk wiejskich swym zasięgiem obejmujący cztery województwa Polski południowo – wschodniej: lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i mazowieckie. Celem Sejmiku jest przede wszystkim promocja i popularyzacja wiejskich zespołów teatralnych, ochrona tradycji ludowych polskiej wsi i kultury małych ojczyzn. W dniach 2 – 4 luty 2018 r. odbyła się 43 edycja, w której wzięło udział 14 grup teatralnych. Uczestników, gości i publiczność powitał burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż. Występy zespołów oceniała Rada Artystyczna w składzie: prof. Lech Śliwonik – teatrolog /przewodniczący Rady/, prof. dr hab. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, dr Katarzyna Smyk, prof. UMCS – folklorysta, kulturoznawca, dr hab. Edward Wojtaszek, prof. AT – reżyser. Najlepsze zespoły nominowane przez Radę Artystyczną wezmą udział w Sejmiku Ogólnopolskim. Prezentacjom widowisk towarzyszyły zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną, która udzielała wykonawcom fachowych uwag, ważnych i cennych do dalszej działalności.

       W widowisku wystąpili uczniowie: Patrycja Hrycak, Dominika Matysiuk, Gabriel Matwiejuk, Sylwia Kozłowska, Natalia Biernacka, Małgorzata Dydziuk, Karolina Szwalikowska, Jakub Potapiuk, Maja Adamczyk, Karolina Babut, Michał Jaworski, Adam Czelej, Piotr Jaszczuk i Radosław Tadeniewicz.

Kierownictwo zespołu: Katarzyna Bajdek – Tetiurka, Ewa Krzywania

Dekoracja: Zbigniew Mojski, Tomasz Przygocki, Henryk Łukianiuk

       Zespół dziękuje Dyrektorowi Szkoły p. Leszkowi Młynarczykowi za pomoc w organizacji wyjazdu do Tarnogrodu.

Ewa Krzywania

Galeria zdjęć