Listopad jest miesiącem, w którym Szkolny Zespół Teatralny „Korale”     z ZSCKR w Korolówce – Osadzie przygotowuje się do kolejnej edycji Powiatowego Przeglądu Widowisk Obrzędowych w Hańsku. W tym roku zdecydowano się wystawić „Chrzciny Jagny”. W swoim repertuarze zespół miał swaty, wesele, czas więc na chrzciny – przyznali twórcy widowiska. 

            O ile zachowało się wiele zwyczajów weselnych, chrzciny straciły na swojej obrzędowości nawet na wsi. Któż dziś wynosi dziecko do chrztu przez okno, a po ceremonii kościelnej podaje matce także przez okno? Imię niemowlęciu wybierali rodzice chrzestni w kościele i oznajmiali matce w domu. Matka nie uczestniczyła w chrzcie. Ochrzczone maleństwo babcia kładła pod ławę, wypowiadając zaklęcie, aby w życiu było uchronione od poniżenia i poddaństwa. Obowiązkowo chrzestni obnosili chrześnicę po gospodarstwie, aby sprawdzić, czy będzie z niej dobra gospodyni. Jeśli płacze cały czas, to na pewno tak. Babcie, sąsiadki, znały wiele przesądów, udzielały niekończących się rad młodej matce.

          W widowisku wystąpili uczniowie: Patrycja Hrycak, Dominika Matysiuk, Sylwia Kozłowska, Natalia Biernacka, Małgorzata Dydziuk, Karolina Szwalikowska, Adam Kaznowski, Jakub Potapiuk, Maja Adamczyk, Karolina Babut, Michał Jaworski.

Reżyseria i scenografia: Katarzyna Bajdek – Tetiurka, Ewa Krzywania

Dekoracja: Zbigniew Mojski, Tomasz Przygocki

                                                                  Ewa Krzywania

Galeria zdjęć