Szkolne Koło Teatralne „Korale” z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Rolniczego w Korolówce – Osadzie wzięło udział rekonstrukcji dawnego włodawskiego targowiska podczas XVIII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie w dniach 22-23.09.2017 r.

       Ideą Festiwalu Trzech Kultur jest m.in. odtworzenie historii regionu, jego mieszkańców, ukazanie tradycji oraz wielokulturowości współistniejących religii: żydowskiej, prawosławnej i katolickiej. Tegorocznym motywem była „Tradycja i współczesność”. Zrodziła się inicjatywa społeczna, by pokazać, że na trzy dni Festiwalu miasto stało się miejscem magicznym, zaklętym, „Miastem z Duszą”. Na chwilę wstrzymano mijający czas, by żyło i oddychało rytmem sprzed 100 laty. Temu miały służyć działania parateatralne, wystawy, pokazy, performance, muzyka, taniec itp.

        Swoją wizję „Poszukiwania Duszy Miasta„ stworzyła grupa teatralna z ZSCKR w Korolówce – Osadzie, która stanęła ze straganami na starym włodawskim ryneczku. Były Przekupki z serem i masłem, wędrująca Gęsiareczka, urodziwa Kwiaciarka. Przy drabiniastym wozie uwijał się Żyd ze starociami i wiklinowymi koszykami. Jego mała córeczka Salcie próbowała sprzedać świeże mace, ale większym zainteresowaniem cieszyła się piosenka w jej wykonaniu „Oj, mame, mame”. W pobliżu rozłożył zioła Szeptun, przybyły nie wiadomo skąd. Kolorowe chusty i korale zachwalał Ukrainiec. Nie zabrakło kiełbasy , chleba i płodów rolnych, które przywieźli na targ Chłopi z pobliskich wsi. W jarmarcznym tłumie, to tu, to tam, pojawiał się Cwaniaczek z walizeczką , zachwalający cudowny proszek na karaluchy oraz Złodziejaszek, który wywoływał niemało zamieszania. Trudno byłoby sobie wyobrazić włodawski jarmark bez pięknej Cyganeczki, która każdemu wywróży to, czego najbardziej pragnie, oczywiście za „penążek”. Młodzi artyści wychodzili z targowiska w ulice miasteczka, barwnie wpisując się w jego „Duszę” i historię.

Wykonawcy: Maja Adamczyk, Karolina Babut, Natalia Biernacka, Marlena Buska, Anna Hasioli, Iwona Karpińska, Ewa Matczuk, Aleksandra Skibńska, Adam Czelej, Piotr Jaszczuk, Michał Jaworski, Jakub Potapiuk, Konrad Romaszewski, Piotr Stasiak, Radosław Tadeniewicz, Rafał Zamrowski.

Przygotowanie: Katarzyna Bajdek – Tetiurka, Ewa Krzywania, Diana Łubkowska oraz Zbigniew Mojski i Tomasz Przygocki.

                                                                                     Ewa Krzywania