W naszej szkole Program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” skierowany jest do uczniów klas pierwszych – dziewcząt i chłopców, rodziców uczniów oraz kadry pedagogicznej.

Celem szkolnego konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat raka szyjki macicy oraz jego profilaktyki, zaangażowanie młodzieży do czynnego zdobywania wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, motywowanie dziewcząt do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie oraz przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w swoim środowisku.

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który późno wykryty i nieleczony może doprowadzić do śmierci. Jest drugim po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Co roku w Polsce u blisko 4 tys. kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, a około 2 tysiące umiera z tego powodu. Rak szyjki macicy poprzedzony jest zazwyczaj tzw. stadiami przedrakowymi, które mogą utrzymywać się od 5 do 12 lat. Wczesne ich wykrycie daje szanse skutecznego leczenia.

Konkurs został przeprowadzony w dniu 11 maja 2017r. - udział w nim wzięło 16 uczniów, a organizatorami były panie Diana Łubkowska i Anna Kuźmiuk.

Po dwukrotnej dogrywce (walka była bardzo zacięta, a pytania coraz trudniejsze) zwyciężczyniami okazały się dziewczęta z klasy I PTB kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

I miejsce – Małgorzata Dydziuk;

II miejsce – Joanna Kopiel;

III miejsce – Anna Pietrzak.

Serdecznie gratulujemy!