Kwiat młodzieży, najlepsi, najaktywniejsi, chluba ZSCKR w Korolówce – Osadzie została objęta opieką  Senatora RP prof. dra hab. Józefa Zająca i w nagrodę za dobrą naukę, rozwijanie pasji zawodowych, zainteresowań, reprezentowanie szkoły w olimpiadach, konkursach, także różnorodnych imprezach kulturalnych, środowiskowych otrzymała  wycieczkę do Sejmu i Senatu – miejsca , gdzie tworzone jest prawo i rodzi się wizja współczesnej i przyszłej Polski.

            W dniu 20 marca 2017 roku 43 uczniów wraz z trzema opiekunami oraz Dyrektorem Szkoły uczestniczyło w wycieczce do Warszawy.

Budynek Sejmu zrobił na uczniach ogromne wrażenie. Ilość pomieszczeń i korytarzy przyprawiała o zawrót głowy. Spacerując po korytarzach sejmowych, młodzież miała okazję poczuć  wyjątkowy klimat tego miejsca, zwłaszcza w sali głównej obrad sejmowych, która w każdym budzi wielkie emocje. Na korytarzu, tuż za wejściem, przewodnicy udzielili młodzieży kilku rad dotyczących zachowania, by nie zakłócać codziennej pracy przebywających tam osób.

Młodzież miała okazję wysłuchać  prelekcji na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, procesu legislacyjnego oraz obserwowała miejsca pracy posłów i senatorów. Obejrzała miedzy innymi: Galerię Sal Posiedzeń Sejmu i Senatu, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz makietę kompleksu budynków sejmowych. Była również chwila na zadumę i refleksję przy tablicy pamiątkowej w hołdzie posłom II RP poległym w czasie II wojnie światowej oraz przy tablicy upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Wycieczka po Sejmie i Senacie zakończyła się pysznym obiadem w stołówce sejmowej.

Kolejnym punktem wycieczki był półtoragodzinny spacer po Stadionie PGE Narodowy. Zwiedzanie rozpoczęło się od wejścia na trybuny stadionu. Ogromne wrażenie zrobiły na młodzieży niesamowicie strome trybuny w najwyższych rzędach, boisko umiejscowione wewnątrz bryły ze świetną widocznością z każdego miejsca oraz widownia na ponad 58 tysięcy osób. Wszyscy czekali na możliwość wejścia do szatni – tej samej, w której przebywają przed meczem i w trakcie przerw najlepsi piłkarze. Uczniowie mogli usiąść na ławeczce dokładnie w miejscu, w którym podczas Euro siedzieli Ronaldo, Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski i wielu innych znanych piłkarzy. Młodzież miała okazję zobaczyć centrum prasowe, gdzie po zwycięstwach lub porażkach udzielają wywiadu trenerzy i kilku wybranych piłkarzy.

Życzliwość senatora RP prof. dra hab. Józefa Zająca pozwoliła młodzieży wgłębić się w historię parlamentaryzmu i współczesne zasady funkcjonowania Senatu i Sejmu RP. Kto wie, może za parę lat zasiądą na jej ławach, by decydować o losach Polski?

Stadion PGE Narodowy dostarczył innych wrażeń: przez chwilę dane było poczuć adrenalinę emocji sportowych jako kibiców, a  być w wyobraźni niejednego chłopaka rozegrał się mecz z nim w roli głównej- rozgrywającego, bramkarza, strzelca?

W ocenie uczniów była to bardzo ciekawa i fascynująca wycieczka szkolna.

Agnieszka Jaszczuk

Magdalena Ostrowicka

Galeria zdjęć