Narodowe Czytanie 2020 „Balladyny” Juliusza Słowackiego w ZSCKR w Korolówce-Osadzie

Dnia 16 września 2020 roku, z inicjatywy Dyrektor Szkoły p. Renaty Holaczuk, szkolne patio po raz piąty było miejscem Narodowego Czytania. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Pierwszą narodową lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W cieniu rozłożystych wierzb i różanych krzewów, wsłuchując się we fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego, społeczność szkolna tym razem przeniosła się w legendarne czasy królów Popielów nad jeziorem Gopło. Poeta połączył w utworze realizm i fantastykę, dokonał analizy ludzkich postaw i czynów. W dramacie pojawia się wiele motywów: walka o władzę, rywalizacja, zazdrość, romantyczna, bo niespełniona miłość, przelana krew, a na końcu długo oczekiwana sprawiedliwość. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie i mrocznej stronie ludzkiej natury - nie traci na swej aktualności.

Głośne czytanie niezwykłego utworu romantycznego rozpoczęła Pani Dyrektor Renata Holaczuk od listu Juliusza Słowackiego do przyjaciela i poety – Zygmunta Krasińskiego, dołączonego do tekstu, aby słowami autora wyjaśnić tajemnice ukryte w rozegranym dramacie.

Pamiątką wydarzenia jest stempel specjalnej pieczęci Narodowego Czytania przesłanej z Kancelarii Prezydenta RP, którą każdy może opatrzyć egzemplarz lektury.

W podziękowaniu za wspólnie spędzony czas z „Balladyną”, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na malinowy placek (upieczony przez uczniów klasy II PT pod okiem profesor Emilii Litaszewskiej).

W szkolnej odsłonie Narodowego Czytania wzięli udział uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego „Korale”: Kornel Baczkowski, Aleksandra Bogucka, Aleksandra Rudkowska, Klaudia Żuk, Dominika Matysiuk, Karol Szczerba, Patryk Stefaniak, Kacper Kozak, Mateusz Kopiel, Michał Bojarski, Jakub Ganczaruk. Oprawę muzyczną przygotował Łukasz Kalenik. Reżyserią i organizacją zajęły się Ewa Krzywania i Katarzyna Bajdek-Tetiurka (Biblioteka Szkolna), a nagłośnieniem Władysław Kuśmierz.